۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹ دوشنبه ۳۰ تير   

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر اصغرمکارم ظهر امروز در جلسه شورای مدیران این دانشگاه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: بعد از جلسه ای که با حضو معاون استاندار در دانشگاه برگزار شد، تصمیماتی در سطح منطقه جنوب کرمان اتخاذ شد و محدودیتهای جدید و گشتهای ویژه در منطقه رقم خورد اما در آمار سیر نزولی نداشته ایم که این بدان معنا است مردم خطر را جدی نمیگیرند و رعایت نمیکنند.

وی با بیان اینکه مسئولان و تأثیرگذاران در جامعه با توجه به اهمیت موضوع همکاری لازم در پیشگیری را داشته اند، افزود: با توجه به نحوه افزایش و کاهش بیماری در مناطق مختلف این نتیجه حاصل شده که میزان دما در کنترل بیماری نقش چندانی ندارد و همچنان آمار در بسیاری از نقاط دنیا در حال افزایش است.

مکارم با بیان اینکه با توجه به ناشناخته بودن، ویروس راهی برای درمان و کنترل آن پیدا نشده است، تصریح کرد: کشورهایی که موفق به کنترل بیماری شده اند، دلیل اصلی موفقیت آنها در فاز دوم همراهی بیشتر مردم،  رعایت اصول و قوانین و همچنین وضعیت اقتصادی انها به عنوان یک زیر بنا و کمکی برای حوزه درمان است که این در کشورهای کوچک اروپائی که وسعتی به اندازه جنوب کرمان دارند، کار خیلی سختی نیست البته بحث فرهنگی، احساسی و عاطفی بودن، مانند حضور در مراسم عزا و عروسی که اینجا وجود دارد در بین مردم انها نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ضمن تأکید بر لزوم افزایش حساسیت در بین مردم و مسئولان گفت:  با توجه به اینکه این ویروس حرکات کاملا ناشناخته ای دارد و قابل پیش بینی نیست دو راه بیشتر نداریم، اینکه مردم به عنوان صاحبان اصلی فرایند کمک کنند و دیگری کمک مسئولان که کار سیاست گذاری می کنند.

مکارم با بیان اینکه در حوزه درمان کاری که ما انجام میدهیم، پوشش حمایتی بیمار است چرا که تأثیر ویروس بر بیمار قابل پیش بینی نیست، عنوان داشت: همکاران ما تلاش خود را میکنند و تمام توان فنی و اقتصادی دانشگاه را به کا گرفته ایم تا از مرگ مبتلایان پیشگیری کنیم اما مرگها در این بیمای قابل پیش بینی نیست، بخش مهم این قضیه کار فرهنگی است باید به فکر سلامتی دیگران باشیم.

وی با اشاره به اهمیت تجدید روحیه کادر درمان و دلجوئی از همکاران درگیر با بیماران کرونا برای ایجاد انگیزه خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بشدت باید پیگیری کنیم، بحث نظارت است که باید قوی تر شود، حتما با هماهنگی و همکاری دادستان ها و فرمانداران اکیپهای سه، چهار نفری در راستای نظارت بر رعایت پروتکلها تشکیل شود.

مکارم بیان داشت: ضروری است، فاصله گذاری و استفاده از ماسک رعایت شود و جاهایی که نیاز هست از دستکش استفاده کنیم در جمع های غیر ضرور اصلا شرکت نکنیم باید مراسم عروسی و عزا کلا تعطیل شود در غیر اینصورت آمار کشته های کرونا افزایش خواهد یافت، آمار نشان می دهد، ویروس تعارف ندارد، هرچه بی توجهی بیشتر ادامه پیدا کند بیشتر کشته می دهیم، انهم افرادی که انصافا نباید ار دست بروند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: از نهاد هایی مثل حلال احمر، بسیج، باید کمک بگیریم و با توجه به رفتن به سمت فصل پاییز پیش بینی ما پیش بینی خوبی نیست و ما به تنهایی پاسخگوی نیازهای درمانی،اجتماعی جامعه نیستیم، ان شالله که به یک راه حل درمانی برسیم و این معضل از بین برود.

شورای مدیران دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در راستای بررسی وضعیت بیماری کرونا در جنوب کرمان با حضور رئیس، معاونان دانشگاه و مدیران شبکه ها و مراکز بهداشتی و درمان منطقه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

 

نظر شما :
captcha
ما را در فضای مجازی دنبال کنید

  • بیانیه خصوصی
  • کانال تلگرام
  • نقشه سایت
  • rss