۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان
آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت   

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر اصغر مکارم عصر امروز در جلسه هیئت رئیسه این دانشگاه اظهار داشت: همزمان با سراسر کشور افراد بالای ۷۵ سال جنوب کرمان نیز واکسن کرونا دریافت می کنند که با توجه به تمهیدات اندیشیده شده نیازمند به ثبت‌نام برای دریافت واکسن وجود ندارد.

وی با اشاره به اهمیت هفته ملی جمعیت با توجه به کاهش نرخ فرزندآوری در کشور افزود: تولد ناشی از یک مجموعه فاکتور هاست و نمی توان رشد یا کاهش جمعیت را ناشی از یک علت خاص دانست و امروز با توجه به شرایط دنیا و منطقه ضرورت نیاز به یک جمعیت آماده به کار برای همگی مسلم شده است.

مکارم تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت۴ تا ۵ درصدی کشور از ابتدای انقلابهم اکنون به هفت دهم رسیده است این بدان معناست که به سمت منفی شدن رشد جمعیت حرکت میکنیم.

وی بیان داشت: در حال حاضر جمعیت سالمند کشور در مقایسه با ۲۰ سال گذشته سه برابر شده است، یکی از فاکتورهای اساسی در رشد جمعیت مسائل اقتصادی است دولت و نظام باید برای این مسئله هزینه کند حتی ازدواجی که منتهی به ازدیاد نسل نشود ممکن است در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار باشد اما در افزایش نرخ رشد جمعیت خیلی تاثیرگذار نیست.

مکارم تصریح کرد: باید فرزندآوری جزو اولویت‌های خانواده ها باشد اگر قرار است اقدامی در این زمینه انجام شود رسیدن به این هدف باید یکسری زیرساخت های فراهم شود نمی توان به فردی که شغل ندارد توصیه کنیم که ازدواج کند و فرزند داشته باشد، چرا که تشکیل خانواده هزینه هایی تحمیل میکند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه بخشی که مربوط به سیاستگذاری و تغییر نگاه و نگرش است باید در سطح مدیران اتفاق بیفتد، گفت: فشارهای اقتصادی در سال‌های اخیر فرزند آوری را از اولویت ذهنی ما خارج کرده است که این نشانه خوبی نیست، نباید این اولویت کنار گذاشته شود و به سمتی حرکت کنیم که جمعیت فعال کاهش پیدا کند و نهایتاً به جمعیتی سالمند تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه باید به این جمع‌بندی ذهنی برسیم که جمعیت در شرایط فعلی دنیا برای ما یک ضرورت است، تصریح کرد: سامان دادن به اقتصاد ایجاد اشتغال و ...  بر عهده سایر بخش‌های کشور است اما آنچه که مربوط به حوزه سلامت است بخشی از آن مربوط به پرسنل حوزه سلامت است که می توانند سفیری در خانواده های خود باشند.

مکارم افزود: یکی از کارهایی که حتما مدیران و معاونان حوزه دانشگاه باید انجام دهند بعد از اصلاح نگاه خود به مقوله رشد جمعیت کار فرهنگی در این زمینه را آغاز کنند حداقل می‌توانند در حوزه کاری خود این اتفاق را رقم بزنند چرا که خیلی از مردم جامعه متوجه شرایطی که در پی کاهش جمعیت در انتظار ما است نیستند که چه مشکلاتی میتواند ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان وظیفه ما در قبال جامعه است تغییر نگاه مدیران است این تغییر نگاه باید منجر به تغییر رفتار هم شود ابتدا باید از خودمان آغاز کنند و الگوی خوبی برای جامعه باشیم یکی از رسالت‌های اصلی ما این است که بتوانیم این فرهنگ فرزندآوری را ترویج کنیم هرچند که مشکلات آن را هم می دانیم اینکه مشکلاتی وجود دارد نباید مانعی در انجام وظیفه شود.

نظر شما :
captcha
ما را در فضای مجازی دنبال کنید

  • کانال تلگرام
  • نقشه سایت
  • rss